Jakich postaw, kompetencji indywidualnych i zbiorowych oraz wzorców zachowań potrzebujemy, aby sprostać wyzwaniom przyszłości? Instytut Humanites jest Partnerem sesji otwierającej pod tym tytułem w ramach XVI Kongresu Obywatelskiego: „Polska jutra. Zielona transformacja – nowe technologie – współpraca”. Kompetencje przyszłości będą tematem dyskusji między dr. Janem Szomburgiem, prof. Jerzym Buzkiem, Anną Streżyńską, prof. Andrzejem Zybałą oraz Zofią Dzik z Instytutu Humanites. Zapraszamy do udziału (link do rejestracji).
Na Kongresie będziemy debatować nad Polską jutra – w kontekście nowego rozdania kart, jakie ma teraz miejsce w Europie i na świecie oraz w nawiązaniu do nowych trendów technologiczno‑rozwojowych, szczególnie zielonej transformacji. Wielu z nas niepokoi się jakie będą skutki powszechnej cyfryzacji i masowego zastosowania algorytmów i sztucznej inteligencji. Czy nie doprowadzi to do utraty naszej tożsamości i wewnątrzsterowności, do swego rodzaju kognitywnej kolonizacji? A zaczniemy od pytania zasadniczego – jak się do tego wszystkiego przygotować?
Ponadto będziemy również dyskutowali o tym, jak projektować i adaptować nasze miasta, aby spełniały one rolę przestrzeni dobrych zarówno do pracy, jak i codziennego życia oraz wypoczynku. Jak z jednej strony pozostać konkurencyjnym, a z drugiej – cieszyć się życiem rodzinnym i sąsiedzko‑lokalnym. Jak dbać o harmonię życia indywidualnego i zbiorowego, łącząc to z ideą zrównoważonego rozwoju miast? Przeczytaj więcej na stronie Kongresu.
Kompetencje przyszłości są ważnym tematem działalności badawczej oraz edukacyjnej Instytutu Humanites. Dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość ciągle nas zaskakuje, uczy pokory i elastyczności. Nie wiemy, jak rozwinie się branża, w której działamy, jakie będzie nasze otoczenie polityczne i ekonomiczne, jak ułoży się nasze życie zawodowe i prywatne. Dlatego dla wszechstronnego rozwoju człowieka kluczowe jest podejście kompleksowe do rozwoju ekosystemu społecznego, które uwzględnia przenikanie się czterech kluczowych sfer życia człowieka: rodziny, biznesu i pracy, edukacji oraz świata kultury i mediów (zobacz Model Wioski Instytutu Humanites).
Wyjątkowym wyzwaniem dla liderów we współczesnym świecie jest wyznaczenie takich dróg dla swoich organizacji i społeczności, aby człowiek nie stał się niewolnikiem nowoczesnych technologii, ale umiał dobrze wykorzystać możliwości, które one ze sobą niosą. Bo CZŁOWIEK to coś WIĘCEJ.