Warszawa stawia na odpowiedzialną i etyczną sztuczną inteligencję! Dzięki współpracy Urzędu Miasta z Uniwersytetem SWPS, firmą EGO oraz Centrum Etyki Technologii (CET) Instytutu Humanites, stolica jako pierwsze miasto w Europie wypracowała kompleksowe ramy dla wykorzystania generatywnej AI (GenAI) w administracji publicznej. To rozwiązanie, które może stać się wzorem dla innych miast w Polsce i Europie.
Technologia dla człowieka, a nie zamiast człowieka
AI ma ogromny potencjał w sektorze publicznym, ale jej implementacja wymaga namysłu i odpowiedzialności. Kluczowe dokumenty, które powstały w ramach projektu – „Kierunki odpowiedzialnego wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji w Urzędzie m.st. Warszawy” oraz „Warszawski Kodeks GenAI” – zapewniają konkretne wytyczne dla urzędników. Nie chodzi o bezkrytyczne zastępowanie człowieka przez technologię, ale o jej umiejętne wykorzystanie dla dobra społeczności.
Humanites: Człowiek i technologia
Jako Instytut Humanites od lat działamy na styku innowacji i wartości, dążąc do tego, aby technologia służyła człowiekowi. Do projektu warszawskiego ratusza wnieśliśmy unikalne połączenie wiedzy z zakresu nowych regulacji, etyki technologii i antropologii humanistycznej. To właśnie takie podejście – łączące refleksję nad wartościami z praktycznymi rozwiązaniami – pozwala budować przyszłość, w której AI wspiera ludzi, zamiast ich zastępować.
Strategia dla przyszłości
Opracowane dokumenty wpisują się w europejskie zasady trustworthy AI i uwzględniają dynamiczny rozwój technologii. To dopiero początek drogi, ale Warszawa już dziś pokazuje, jak mądrze i odpowiedzialnie podchodzić do cyfrowej transformacji.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami na stronie Centrum Etyki Technologii Instytutu Humanites oraz na stronie Urzędu Miasta Warszawy.
Zachęcamy do zapoznania się z nagraniem z konferencji podsumowującej projekt: