Etyka sztucznej inteligencji i zrównoważony rozwój tematem czwartej konferencji Centrum Etyki Technologii

Skuteczność etyki AI zależy nie tylko od zbiorów zasad i sposobów ich realizacji. Równie ważne jest miejsce, jakie zajmuje ona w organizacjach. Dlatego na wymogi godnej zaufania sztucznej inteligencji warto patrzeć w kontekście innych inicjatyw podejmowanych na rzecz dobrostanu społecznego i środowiskowego. Relacjom etyki AI, inwestowania ESG i celów zrównoważonego rozwoju poświęcona jest czwarta konferencja Centrum Etyki Technologii. 

O sztucznej inteligencji mówi się dziś jak o technologii mogącej wspierać realizację ONZ-owskich celów zrównoważonego rozwoju (sustainable development goals, SDG). Zarazem coraz częściej dostrzegamy, że sama AI także musi spełniać kryteria sustainability. Nie powinno to zaskakiwać: wytyczne UE dotyczące godnej zaufania sztucznej inteligencji zawierają wymogi zapewnienia różnorodności, niedyskryminacji i sprawiedliwości, a także dobrostanu społecznego i środowiskowego. Odpowiada to trzem filarom SDG, czyli zrównoważonemu rozwojowi w obszarze gospodarczym, społecznym i środowiskowym.

Rzetelna realizacja tych wartości jest jednak skomplikowana i wymaga zaangażowania całych organizacji, a nie tylko zespołów programistów. Dlatego dziś w kontekście etyki AI słyszymy raczej o rozwiązaniach technicznych (jak np. wyjaśnialna AI) niż strukturalnych czy organizacyjnych. Te ostatnie są bowiem znacznie trudniejsze do wypracowania.

Organizowana 29 listopada online przez Centrum Etyki Technologii Instytutu Humanites konferencja ESG i etyka AI: sojusz dla zrównoważonej przyszłości. Podejścia, szanse, przeszkody zwraca uwagę na nowy trend polegający na ściślejszym powiązaniu celów zrównoważonego rozwoju z realizacją wymogów trustworthy AI. Ważnym elementem tego podejścia jest analiza ESG, która – obok przyszłego unijnego rozporządzenia AI Act – może stać się jednym z głównych mechanizmów gwarantujących realizację wymogów etyki AI przez dostawców i użytkowników sztucznej inteligencji.

Podczas konferencji polscy i zagraniczni eksperci przedstawią m.in. takie kwestie, jak:

  • zależności między unijnymi wymogami godnej zaufania AI a opracowanymi przez ONZ celami zrównoważonego rozwoju,
  • konieczność włączenia kryteriów SDG do audytów AI umożliwiających certyfikowanie tej technologii,
  • istniejące już dziś rozwiązania prawne sprzyjające realizacji godnej zaufania sztucznej inteligencji.

Jako keynote speaker na konferencji wystąpi dr Henrik Skaug Sætra – filozof z Østfold University College w Norwegii badający etyczne, polityczne i społeczne skutki nowych technologii oraz autor książki „AI for the Sustainable Development Goals”.

W gronie prelegentów znajdą się także m.in.: dr Sergio Genovesi z Uniwersytetu w Bonn prowadzący badania w obszarze certyfikacji AI, dr Robert Sroka z Abris Capital Partners zajmujący się etyką AI i inwestowaniem ESG oraz Gabriela Wiktorzak, prawniczka z Bain specjalizująca się w unijnym prawie IT.

– Etykę sztucznej inteligencji trzeba rozpatrywać w kontekście całego społeczno-technicznego ekosystemu, w którym funkcjonuje AI. Dzięki temu można z jednej strony trafniej oceniać poszczególne rozwiązania w tym obszarze, a z drugiej szybciej dostrzegać cechy wspólne różnych inicjatyw. Takie podejście od lat stanowi podstawę działania Instytutu Humanites, którego częścią jest Centrum Etyki Technologii. Dziś szczególnie ważne jest budowanie synergii miedzy etyką AI, zrównoważonym rozwojem a inwestowaniem ESG. To wszystko naczynia połączone – mówi Zofia Dzik, prezes Instytutu Humanites i przewodnicząca Rady Programowej CET.

Wydarzenie skierowane jest do liderów biznesu i administracji, których organizacje budują bądź wdrażają cyfrowe technologie, jak również do rozwijających je badaczy i programistów, a także prawników oraz etyków zainteresowanych nowymi technologiami.

– Podczas kolejnych konferencji CET konsekwentnie przedstawiamy najważniejsze elementy warunkujące praktyczne zastosowanie etyki AI. Dziś, gdy mamy już zdefiniowane podstawowe wartości oraz dysponujemy metodami pozwalającymi je wdrażać przy projektowaniu systemów sztucznej inteligencji, bardzo ważne jest ścisłe powiązanie koncepcji godnej zaufania AI z innymi dużymi projektami ukierunkowanymi na podobne prospołeczne i prośrodowiskowe cele. Umożliwia to nie tylko sprawniejszą realizację postawionych zadań, ale daje też więcej narzędzi do egzekwowania wytycznych etyki AI – tłumaczy Maciej Chojnowski, dyrektor programowy Centrum Etyki Technologii.

Konferencja została objęta honorowym patronatem przez GovTech Polska. Partnerami konferencji są Związek Pracodawców Polska Miedź oraz Grupa Robocza ds. Sztucznej Inteligencji przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Patronem medialnym wydarzenia jest „Forum Akademickie”.

– Cieszę się, że jesteśmy częścią ważnego i wartościowego projektu dotyczącego etyki i prawa sztucznej inteligencji. Stworzyliśmy Akademię Rozwoju Przemysłu 4.0, aby dać głos firmom oferującym nowoczesne technologie dla biznesu. W jej ramach od dwóch lat promujemy konieczność unowocześniania firm i rozwoju nowych kompetencji zespołów. Staramy się pokazywać rozwiązania przyjazne dla ludzi w duchu ewolucji cyfryzacji w przemysł 5.0. Nie możemy zapominać, że to nie ludzie są dla technologii, ale technologie dla ludzi – wyjaśnia Beata Staszków, prezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź – Partnera konferencji.

Udział w konferencji jest bezpłatny, ale wymagana jest rejestracja. Więcej szczegółów na stronie: https://app.evenea.pl/event/cetkonferencja4/.

Centrum Etyki Technologii to ośrodek promujący odpowiedzialny rozwój innowacji. CET tworzy przestrzeń dla debaty międzysektorowej i promuje międzynarodowe rekomendacje dotyczące etyki technologii. Oprócz tego bierze udział w pracach gremiów doradczych rozwijających politykę rozwoju technologii (Grupa Robocza ds. Sztucznej Inteligencji przy KPRM), popularyzuje metodyki pozwalające na projektowanie technologii zgodnie z wartościami, uczestniczy w rozwoju współczesnej refleksji na temat etyki technologii oraz współpracuje z Instytutem Humanites w zakresie rozwoju spójnego przywództwa.

Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn Pinterest StumbleUpon Email