Wieloletnia członkini rad nadzorczych spółek giełdowych i przewodnicząca Rady Programowej Centrum Etyki Technologii, think tanka na rzecz technologii przyjaznych człowiekowi i światu.
“Od wielu lat działam na styku wielu dziedzin – biznesu, nauki, filozofii czy sztuki promując krytyczne myślenie i interdyscyplinarność. Dziś temat człowieka staje się modny, trudno go nie znaleźć na prawie każdym wydarzeniu, w szczególności w powiązaniu z rozwojem AI. Jeszcze klika lat temu słyszałam pytania dlaczego założyłam Humanites Institute i dlaczego “Człowiek”. Wierzę, że ważne, uniwersalne wartości wymagają długoterminowego podejścia i jak czas pokazuje bronią się! Budzenie Człowieka w Człowieku i zadawanie trudnych pytań będą determinować naszą przyszłość jako ludzi w świetle dynamiki przekraczania kolejnych barier przez AI i miejsca, w którym jest współczesny człowiek.”
Zofia Dzik w swoich działaniach łączy idee humanizmu i nowych technologii. Prowadzi badania w obszarach: gospodarki, nowych technologii, rynku pracy, zjawisk społecznych. Niejednokrotnie z dużym wyprzedzeniem wskazuje na istotne megatrendy. Wykładowczyni akademicka, mentorka, zasiada w Radzie Społecznej Politechniki Wrocławskiej, Radzie Naukowej Centrum Innowacji w Obszarze Sztucznej Inteligencji – “IDEAS NCBR”. Autorka modeli „Spójnego Przywództwa”, “Wioski – Rozwoju Ekosystemu Społecznego” – przekładała je na kulturę pracy spółek, którymi zarządzała przez ostatnie dwadzieścia lat. Jako jedna z pierwszych w Polsce osób zabierała głos na temat wpływu nowych technologii na człowieka, min. w wykład: “Czy będzie nam potrzebna szczepionka przeciw AI?”.
Zofia Dzik jest pionierką rynku fintech w obszarze direct w CEE, doświadczona C-Level menadżerka. Przez lata członkini rad nadzorczych, m.in.: CCC S.A., InPost S.A., PKO BP S.A., PKP CARGO S.A., BRW S.A., Arctic Paper S.A. oraz członkinią Rady Ekspertów Forum Rad Nadzorczych przy GPW.
Nagrody:
Jest laureatką nagrody Prezydenta RP “Dla Dobra Wspólnego”, w roku 2023 Zofia Dzik otrzymała nagrodę Forbes: “Odpowiedzialny Kapitał”, a rok wcześniej znalazła się w “Top 10 Liderek Zrównoważonego Rozwoju Forbes Women” i “Top 100 Women From VC and Startup Ecosystem In Poland”. Członkini Kapituły Orły Rzeczpospolitej i COBIN Angels. Jedna z jej innowacji społecznych otrzymała główną nagrodę Prezydenta RP “Dla Dobra Wspólnego”
Zagadnienia eksperckie:
- Światowe trendy gospodarcze, technologiczne, społeczne
- Prognozy na temat Człowieka, przyszłość człowieczeństwa w kontekście rozwoju AI i nowych technologii?
- Rozwój nowych technologii (szerokie spojrzenie na rynek nowych technologii – AI, Blockchain, AR, VR, Quntum, BMI, etc.) i ich wpływ na gospodarkę, łańcuchy dostaw oraz społeczeństwo
- Etyka AI – ludzkość vs big data i algorytmizacja obszarów życia, biznesu – jak regulować nowe technologie i rozwijać krytyczne myślenie ludzi?
- Przyszłość rynku pracy, czy przyszłość bez pracy? Poszukiwanie nowego celu pracy / przekwalifikowanie? Czy/jak zastąpi nas AI? Płaca gwarantowana.
- Kluczowe Kompetencje – systemowe podejście do rozwoju Kapitału Społecznego edukacja przyszłości
- Kryzys poczucia sensu a gospodarka – dlaczego stajemy w obliczu pustki egzystencjalnej? Jak wnieść poczucie celu w hybrydowy świat korporacji? Wellbeing – Dobrostan – czy to tylko nowy buzz word pracodawców?
- ESG – Zerwanie z tunelowym podejściem: dlaczego świat potrzebuje powrotu do podejścia wspólnotowego?
- Przywództwo. Kryzys przywództwa. Jak rozwijać Spójnych Liderów, którzy będą odpowiadać na potrzeby świata VUCA i BANI
Pozostałe obszary wiedzy i działania Zofii Dzik:
- Stworzyła Konferencję dla Liderów Biznesu – „Spójne Przywództwo. Człowiek i Technologia”, wytyczającą trendy i scenariusze przyszłości. Konferencja łączący zagadnienia nowych technologii z treściami humanistycznymi a środowisko biznesu z ekspertami ze świata nauki, sztuki, kultury. Treści poruszane w trakcie kolejnych edycji konferencji niejednokrotnie wyprzedzały nurt dyskusji rynkowej o kilka lat. W 2023 roku odbyła się 10 edycja konferencji.
- Założyła Akademię Przywództwa Liderów Oświaty – pierwszy w Polsce program rozwoju przywództwa w edukacji (>700 absolwentów, dyrektorów szkół z całej Polski z wpływem społecznym ok.1,5 mln. dzieci i młodzieży).
- Inicjatorka Globalnego Ruchu Społecznego HumanBE Dwie Godziny dla Rodziny/Dla Człowieka na rzecz zbliżania ludzi i przeciwdziałania kryzysowi samotności oraz zmiany kultury pracy i życia (udział pracodawców z 59 krajów, >3 mln. pracowników) oraz corocznych konferencji Spójne Przywództwo. Człowiek i Technologia;
Orędowniczka systemowych działań, wspierających człowieka w dzisiejszym świecie, aby odnajdywał poczucie sensu, radość z bliskich relacji, mógł dobrze wykorzystać nowe technologie, a nie stawał się ich bezrefleksyjnym obiektem czy wręcz niewolnikiem.
Zofia Dzik jest panelistką i key speakerką wielu konferencji i kongresów, m.in.:
- Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Europejski Kongres Ekonomiczny,
- ABSL Summit, Leadership Summit Polska, IBM think Summit Technologia w służbie ludzkości, Polskim
- Forum Ekonomiczno-Technologiczne w Szwajcarii, Banking & Insurance Forum,
- Forum Ekonomiczne w Sopocie EY Corporate Reporting Forum – Sztuczna Inteligencja i nowe technologie w raportowaniu”, CIO Net – key note,
- keynote speaker Cashless Congress Digital Era – “Człowiek, świat transakcji a etyka nowych technologii”.
Więcej informacji:
CZYTAJ WIĘCEJ!
Prezes Instytutu Humanites na konferencji o wpływie nowych technologii na rynek pracy czytam Panel – Walka o talenty i dobrostan pracowników w dobie AI czytam Zofia Dzik, fundatorka Instytutu Humanites i Centrum Etyki Technologii na Polskim Forum Ekonomiczno-Technologicznym w Szwajcarii czytam