Tylko 20% pracowników widzi w swoim szefie wzór do naśladowania. Z kolei aż 78% osób pracujących w toksycznych środowiskach pracy rozważa zmianę pracy. 93% respondentów odczuwa presję, aby przedkładać życie zawodowe nad prywatne. Takie wnioski płyną z raportu “Well Working. Odpowiedzialność Rodzinna Biznesu 2022”, którego celem jest diagnoza kultury dobrostanu pracy w Polsce.
Ogólnopolskie badanie Well-Working to część międzynarodowego projektu badawczego (IFREI – Family Responsible Employer Index). Instytut Humanites zrealizował to badanie po raz drugi we współpracy z Międzynarodowym Centrum Pracy i Rodziny IESE Business School z Nawarry. Ankieta skierowana była do respondentów w kilkudziesięciu krajach. Mierzymy za jej pomocą jak kultura pracy i tworzony dzięki niej poziom dobrostanu wpływają na zaangażowanie pracowników oraz na ich ogólną jakość ich życia: relacje rodzinne i przyjacielskie, zdrowie, sen i wewnętrzną motywację. Warunki pracy przekładają się także na poziom kreatywności i zdolność uczenia się.
Na uwagę zasługuje fakt, że w obecnej edycji badania w Polskich organizacjach, poziom dobrostanu jest wyższy niż w zagranicznych (Polacy i Polki lepiej ocenili swoje środowiska pracy: 64% vs oceny z zagranicy na poziomie 49%). Jednak nie przekłada się to na ich ogólną jakość życia, zdrowie i motywację, bo gdy spojrzymy na wyniki odpowiadające poszczególnym zagadnieniom, to dane te okazują się zaskakujące i już nie tak pozytywne. Nadal w większości badanych obszarów nasze oceny są znacząco niższe niż na świecie, co może oznaczać, że wynik ogólny jest efektem dostrzeżenia wysiłku pracodawców w trakcie pandemii oraz “startu z niskiej bazy”, bowiem w pierwszym badaniu aż 63% pracowników oceniło negatywnie swoje miejsca pracy. Ciągle bardzo nisko oceniany jest kluczowy obszar, czyli jakość przywództwa w firmach. Średnio, co druga osoba, która wzięła udział w badaniu rozważa zmianę pracy, nawet w środowisku najbardziej wzbogacającym jest to 39%, a w środowisku toksycznym aż 78%.
Inicjatorem badania CFR w Polsce jest Instytut Humanites, który od ponad dekady wspiera budowanie wysokiej kultury zarządzania, gdzie biznes realizuje swoje cele, a ludzie odnajdują poczucie sensu.
Więcej informacji można znaleźć w Executive Summary Raportu – w bazie wiedzy Instytutu Humanites: www.humanites.pl/baza-wiedzy/
Partnerami badania są: KGHM Polska Miedź S.A (partner główny)., PFR TFI oraz Pracuj.pl.
Instytut Humanites przygotował pierwszy raport CFR w 2019 roku, rozpoczynając w ten sposób dyskusję na temat Odpowiedzialności Rodzinnej Biznesu na polskim rynku pracy. W 2022 roku postanowiliśmy powtórzyć to badanie, także aby sprawdzić, jak polscy pracodawcy poradzili sobie z tworzeniem dobrego środowiska pracy (Well-Working) w dobie pandemii.